KMRT BSRN

"Hiç kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın gün olgunlaşırsın. Hiç kimseden beklentiye girmediğin gün yara almazsın. Ve hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın." OSHO

ASP .NET – Output Caching Kullanımı

Yorum bırakın


Output Caching web form üzerindeki kontrolleri cache yapısı içinde tutabilir.. Böylece sayfalar arası geçiş daha hızlı yapılabilir..Her web server için bir tane output cache oluşur.. Sayfa ve sayfa elemanları Output Cache de tutulur..

Page Caching : Web sayfasına bağlanıldığında sayfa derlenir ve cache ‘de yerini alır. Kaynak dosya değiştiğinde veya süre dolduğunda depolanan sayfalar silinir..

Page Fragment Caching : Bir sayfanın kısımları cache de tutulur.. Daha az değişebilir kısımları cache içinde tutarak web sayfasına erişim hızlandırılır..

XML Web Service Caching : Output Cache ‘de web servisi de tutulabilir.. WebMethod attribute ‘ünün CacheDuration özelliği kullanılır. Saniye cinsinden cache ‘de kalacağı süre belirtilir.

Output caching kullanılırken asp sayfasının en üstündeki Directive kısmına “OutputCache” eklenir ve “Duration” ile “VaryByParam” özelliği ayarlanır.. “VarybyParam=none” yada “VarybyParam=* ” olması sayfada bağlantılı tüm parametreler anlanmındadır.

Örneğin ; Sayfaya iki adet label atıp, Birincisinin Text kısmına “Şu an :” yazın ikincisinin text kısmını boş bırakın.. Page Directive satırını source kısmına ekleyelim.

OutputCache Duration=”10″ VaryByParam=”none”

Page_Load kısmına şu kodu yazalım..

Label2.Text = DateTime.Now.ToString();

Web sayfasını çalıştırdığımızda refresh ‘e bassak bile süre yenilenmeyecektir.. Her 10 saniyede bir süre yenilenecektir.. Bide Page Directive satırımızı silip uygulamayı refresh edin, farkı göreceksiniz..

Reklamlar

Yazar: K. Murat BAŞEREN, MBA, MCP

I am a senior software developer, MCP, consultant, blogger, former chemist and software trainer. My interests range from software developer to technology. I am also interested in web development, education, and coffee.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s