C# – MSMQ Teknolojisi Kullanarak Lokanta Uygulaması


MSMQ teknolojisi için bir önceki makalemi inceleyebilirsiniz.. Burada sadece uygulama yazacağız..

Bu uygulamada bir DINLEYICI ve bir GONDERICI şeklinde iki ayrı makinaya kurulacak farklı Windows Application yazacağız.. Tek solution içinde bunları yazıp kullanılacak hangi makina GONDERICI ve hangisi DINLEYICI olacağına göre uygulama .exe ‘sini oraya kopyalayıp çalıştıracaksınız..

UYGULAMALAR..

Şimdi bir tane boş solution(Blank Solution) açıyoruz.. (File – New Project – Other Project Types – Visual studio Solution – Blank Solution) ismine “MSMQ_LokantaUygulamasi” yazdım.. Bu uygulamaya iki tane daha proje ekliyorum.. File – New – Project – Windows Application bu işlemi iki kere yapıp. Birincisine DINLEYICI ikincisine GONDERICI ismini verdim..

İki projeyede “Reference” kısmından sağ tıklayarak “Add Reference” ile “System.Messaging” referansını ekliyoruz.. İlk olarak GONDERICI projesini yapalım..

Makaleyi yükle

Reklamlar

C# – MSMQ Teknolojisi Kullanarak Lokanta Uygulaması” için 4 yorum

 1. Merhaba Murat bey.İki sorum olacaktı: Birincisi : Bilgisayarımıza MSMQ kurulu olup olmadığını C# kodları ile nasıl anlayabiliriz.
  İkincisi : Hangi MSMQ nün connect olup olmadığını nasıl anlayabiliriz, tabi yine C# kodları ile.
  Teşekkür ederim.

  Beğen

 2. Murat Bey merhaba. MSMQ ile Local olarak sizin belirttiğiniz şekilde Mesaj gönderip alabiliyoruz. Ancak Ağ üzerinden iletişim kurabilen bilgisayarlar arasında MSMQ ile nasıl bağlantı kurabiliriz? GONDERICI formunda MessageQueue.Create(@”.\Private$\siparisler”); mesaj queue yi diğer bilgisayar üzerinde mi oluşturmalı acaba?

  Beğen

  1. Merhaba Recep bey,
   Ağ üzerinden MSMQ ile iletişim konusunda pek bilgim yok ama söylediğiniz çözüm mantıklı, MSMQ üzerinde oluşturduğunuz mesajları diğer bilgisayar üzerindede oluşturabilirsiniz. Fakat çeşitli sıkıntılar veya sorunlar ile karşılaşmanız olası. Bunun yerine bir sunucu üzerindeki bir veritabanı aracılığı ile mesajları buraya kaydederek tüm blgisayarların bu veritabanından verileri çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde örnek de internette çokca bulabilirsiniz. Sorun yaşatma daha az olur diye düşünüyorum.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s