C# – Windows Servisi Oluşturma


Windows Servisi nedir? Windows Servisi bir arayüzü yani Form gibi bir yapısı olmayan ve arka planda çalışan uygulamalardır. Bir kullanıcı arayüzü yoktur. Sadece belirlenen kodları çalıştırırlar ve sonuçlarını kullanıcıya yansıtırlar. Windows ‘un arka planında çalışan bir sürü Windows servisi bulunmaktadır ve bunlar sizin Windows ‘u kullanabilmenizi yada başka uygulamaları kullanabilmenizi sağlarlar. Bunları görebilmek için;

Bilgisayarım(sağ tıklayın) – Yönet – (sol tarafta) Hizmetler ve Uygulamalar – Hizmetler seçeneğini seçtiğinizde sağ tarafta oluşan listede windows servislerini görebilirsiniz.. Bunlardan her hangi birine tıklayınca çalışıp çalışmadığını görebilir. Çalışanları durdurabilir yada çalışmayanları başlatabilirsiniz.. Fakat bilgi sahibi olmadığınız servisleri lütfen kurcalamayın.. Sonra bilgisayarım açılmıyor, kitlendi ya da artık şu çalışmıyor diye mızmızlanmayalım..

Kendi Windows Serivisimizi Yazalım

Visual studio .NET ‘te Visual C# dili ile yazacağız.. Yeni bir Proje oluşturuyoruz ve Visual C# sekmesinden Windows ‘u seçip Windows Service ‘yi seçiyoruz.. Bir isim verip projemizi oluşturmaya başlıyoruz.. İlk olarak yukarda ilk satırlarda da belirttiğim gibi bir form bizi karşılamayacaktır. Çünkü windows servisleri sadece kod’dan oluşur ve çalışırlar bir form’u(arayüzü) yoktur.. O yüzden işimiz daha rahat olacak ve dizayn ile uğraşmayacağız..

Mesela belli bir klasör altına dosya oluşturulmasını , hatta .txt uzantılı dosya oluşturulmasını engelleyen bir servis yazalım..

Dizayn ekranında toolbox’dan bir FileSystemWatcher component’ini sürükleyip bırakalım.. Toolbox’dan istediğiniz kontrolleri sürükleyip dizayn ekranına bırakabilir ve bunları kullanabilirsiniz.. Ama bir arayüz yok yani bunlar sadece memory’de oluşacak instance ‘lar olarak işleyecektir..


Makaleyi yükle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s