ASP.NET – Internet Explorer ASP.NET Web Sayfası Görüntülenemiyor Sorunu.


“Internet Explorer cannot display the webpage” from IE7 – ASP.NET Development Server Error?

Geçtiğimiz 2-3 gündür aklımdan bir türlü çıkaramadığım ve nette girilmedik sayfa bırakmadığım. Aklıma geldikçe yüzümün asıldığı ve uykularımın kaçtığı bir sorunu çözmenin, daha doğrusu çözümünü bulmanın sevincini yaşıyorum.

Başlıkta da belirttiğim gibi sorun; daha önceden geliştirdiğim asp.net web application ve asp.net web site uygulamalarının Visual Studio 2008, 2005 IDE’sinde F5 ile RUN ettiğim halde intenet explorer tarafından görünmemesiydi. Halbuki bilgisayarımda VS ya da IIS ile ilgili bir değişikde yapmamıştım. Sadece son zamanlarda öğrendiğim ve çok hoşuma giden ADO.NET Data Services uygulamaları geliştirmek için VS 2008 SP1 ‘i yüklemiştim.

Yüklediğim Ado.Net Data Services template’i ile ilgili bir örnek uygulama geliştirdiğimde ilk hatayı aldım ve doğal olarak Ado.Net Data Services uygulama ayarlarının IIS altına düzgün yüklenmediğinden şüphelendim. VS 2008 ‘de çalışmayan uygulama “kısmen” olarak IIS ‘e publish ettiğimde çalışıyordu. Eeee neden VS ‘da F5 ile çalıştıramıyordum? Bu öyle canımı sıktı ki hiç aspx uygulamalarınında çalışmadığını farketmedim. Asık olan yüzüm iyice asılmıştı. Ben ne değiştirdim ki bu hale geldi demeye başladım.

IIS ‘in tekrar kaldırılıp kurulmasından, ServiceModelReg.exe uygulamasının çalıştırılmasına varana kadar ve hatta VS 2008 ‘in yüklü olduğu halde tekrar kurulmasını deneyecek kadar ileri giden işlemler sonunda sorunun ne IIS’de ne de VS ‘da olduğunu anladığımda tam bir yıkım oldu :)) Sorunun kaynağı 2-3 gün önce kurduğum NOD32 antivirüs programıymış. Belki diğer anti-virüs uygulamalarıda bu olaya sebep olabilir.

Meğerse NOD32 Web Access Protection koruması altında VS 2008’in web uygulamasının localhost’da port açarak IE’ı kullanmasını engelliyormuş. NOD32 gelişmiş ayarlarından gerekli ayarları yapınca bunun düzeldiğini gördüğümde nasıl sevindiğimi anlatamam. Neredeyse makinaya format atmayı düşünüyordum. Bu da nerden baksanız 2-3 gün kendime gelememem demekti. :))


Sorunun çözümü;

bu adresten daha detaylı inceleyebilirsiniz.. Kısaca anlatmak gerekirse de;
resimde gördüğünüz gibi NOD32 anti-virüs uygulamasının gelişmiş ayarlar(Advanced setup) bölümünde “web access protection” alanı altında “web browsers” ‘a tıklayınız. Orada VS 2008 ile ilgili satırdaki kutucuğa “x” işaretini koyunuz. Şimdi VS 2008 ‘de projenizi F5 ile çalıştırınız..


İyi Çalışmalar 🙂

ASP.NET – Internet Explorer ASP.NET Web Sayfası Görüntülenemiyor Sorunu.” için 5 yorum

 1. Merhaba,
  yazdıklarını gördüğümde bi an çok sevindim. ama denediğimde yine aynı hatayı aldım 😦
  Laptopumda MS Vista Basic var ve Visual WEB Developer 2008 ex ed. yükledim ama en ufak bir kodda bile bu hatayı alıyorum. İşyerindeki PC' de ise sorun yok. Onda ise XP var. Başka bir çözüm yolu var mıdır?
  Çok teşekkürler
  Selçuk

  Beğen

 2. Merhaba,

  İnternet explorer'ın “TIK” işaretini kaldırıp deneyebilirsin. Fakat bu sefer güvenlik bakımından internet explorer 'ı filtreleme dışında bırakmış olursun. Fakat çalışır..

  Beğen

 3. ben bu program yüklenmiyor diye 3 kere pc me format attım.hatta acaba vista da mı problem veriyr diye windws7 kurdum vs vs..çok uğraştım yani valla emeğinize sağlık.Allah razı olsun

  Beğen

 4. Allah razı olsun.. 4 gundur bunla urasıyodum kafayı yıcektım bende visual studio 2010 kullanıyorum sormadıgım kımse danısmadıgım kımse dolasmadıgım blog kalmamıstı buraya gırdım makalenızı gördum sevıncten zıplıyodum denedim oldu gerçekten sorun anti virus programıymıs çok saolun ya cok tskler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s