Windows Live Writer Kod Yayınlama Eklentileri


 

Yazılım üzerine makale yayınlarken en çok sıkıntı çektiğim nokta, makale içinde yayınladığım kodlardı. Kodları her ne kadar HTML formatında dönüştüren programlar yardımı ile uygun biçime dönüştürüp, makalelere HTML editör kısmından eklesem de; sonradan makalede bir değişiklik yapmak istediğimde blog sitesinin ihanetine uğrayıp kodların anlaşılmaz ve biçimlendirmesiz bir şekilde dönüşmesini üzülerek izlemek zorunda kalıyordum..

İstediğim pratik bir biçimde kolayca kod yayınlamak ve hiçbir düzenleme ile uğraşmamak. Kodların Visual Studio .NET içindeki göründüğü biçimde yayınlamak ve okunabilirliğini sağlamak. Bunu uygulamaya geçirmek için ekstra çaba harcamak gerçekten benim için çok zaman kaybettiren bir süreç oluyordu. Özellikle bir kodu tek tek seçip biçimlendirmek neredeyse imkansız bir süreç demektir. Bu nedenle yaptığım araştırmalar sonucunda bazı yardımcı uygulamaları keşfettim ve bu konuyu artık bir sorun olmaktan çıkarttım.

Bu konuda kullanacağımız yardımcı eklentiler ile kodlarımızı nasıl bloğumuzda sorunsuzca ve güzel bir biçimde yayınlayacağımızı anlatacağım.

Bu konuda Windows Live ailesine ait Windows Live Writer kullanarak bloğunuzda makale yayınlıyorsanız;

Insert Code , VS Paste ve Code Snippet eklentileri ile kolayca Visual Studio.Net projenizden aldığınız kodu yazınıza ekleyebilirsiniz. Link’lere tıklayarak eklentileri indirip bilgisayarınıza kurabilirisniz.

Bir diğer eklenti ise Visual Studio .NET içine geliyor. Copy Source As HTML 3.0 isimli eklentiyi bilgisayarınıza indirerek kurarak seçtiğiniz kod’a sağ tıklayarak "Copy As HTML" seçeneği ile karşınıza çıkan ekrandan yapacağınız ayarlar ile kodunuzun HTML formatını RAM’e yükleyerek bloğunuzda HTML editör ‘e yapıştırarak kodunuzu yayınlayabilirsiniz.

Bu saydığımız eklentiler ya windows live writer ya da visual studio.net ‘e eklenti olarak gelmektedir. Online bir servis arasanız; http://manoli.net/csharpformat/ sitesini kullanabilir ve sitenizde kodlarınızı rahatça yayınlayabilirsiniz.

Insert Code ile oluşturulmuş örnek kod biçimlendirmesi aşağıdadır..

  1: // Hello1.cs
  2: public class Hello1
  3: {
  4:   public static void Main()
  5:   {
  6:    System.Console.WriteLine("Hello, World!");
  7:   }
  8: }

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s