C# – Plugin Tabanlı Uygulama Geliştirme Part – 1


Microsoft ‘un MSN ‘i üzerinde eklenti geliştirmeyi çoğumuz duymuşuzdur. Duymayanlar varsa onlara “Işıl Orhanel ‘in makalesini” okumalarını tavsiye ederim. Gerçekten çok ilginç fikirler ve yardımcı eklentiler geliştirebiliyorsunuz. Fakat benim anlatmak istediğim, MSN’e eklenti geliştirmek değil. Benim hoşuma giden Microsoft’un MSN için eklenti geliştirebilmede kurduğu yapı.

Yukarıda bahsettiğim makaleyi okuyunca orada göreceksiniz ki, Visual Studio .NET ile bir “ClassLibrary” projesi açıp MSN ‘in yüklü olduğu konumdaki “MesengerClient.dll” referansını projenize ekleyip kolayca geliştirme yapabilyorsunuz. Tabii ki bu referans’ın size izin verdiği ölçüde MSN ‘e erişebiliyorsunuz. İşte beni etkileyen de bu yapı. “MesengerClient.dll” referansı ekleme ile eklenti geliştirme projenize başlıyorsunuz. Sonrasında bir Interface uyguluyorsunuz ve class’ınızda bir “Initialize” metodu geliyor. Bu metot size “MessengeClient” isimli bir parametre sunuyor. İşte olayın kritik noktası burası, bu parametre(nesne) ile siz MSN ‘de mesaj gönderme, mesaj alma, durum değişikliği, msn kapatma vs. gibi olaylara kod yazabiliyorsunuz. Messenger ‘a eklentinizi geliştirip yüklediğinizde, messenger ilk önce kendi event’ini (mesela mesaj yollama işlemini) sonra sizin yazdığınız kodu çalıştırıyor ve sizinde msn’de emeğiniz geçmiş oluyor. 🙂 Burada dikkat ettiyseniz eklenti geliştirmeyi bu Initialize metodunda gönderilen Messenger nesnesi ile yapıyorsunuz. O yüzden onun dışına çıkamıyorsunuz. Yani mesela MSN arka plan veya ayarlar bölümünde bir değişiklik yapamıyorsunuz.

İşte bu çok güzel bir yöntem yani biz neden bu yapıyı kendi geliştirdiğimiz uygulamalarda da uygulamayalım. Yani mozilla firefox’u görüyorsunuz. Bir web tarayıcı ama popüleritesinin bence %70’ini kullanıcıların üzerinde eklenti geliştirebilmesini ve daha fazla özellik kazandırabilmesine borçlu. Hatta kullanıcılar eklentilerden istediklerini yükleyebiliyorlar.

Aslında bu çok başarılı bir strateji yani böylece uygulama üzerinde geliştiricilerinde emeğinin geçmesi ve hoş şeyler üretebilmelerini sağlarken, bir nevi uygulamanızında masrafsız bir şekilde büyümesini sağlıyorsunuz. Geliştiricilerin düşünemediğiniz özellikler kazandırabildiğini görüyorsunuz. En önemlisi kullanıcılara uygulamanızı kendilerine özelleştirebilme imkanı veriyorsunuz. Bence bunlar firefox’un yayılmasında çok önemli etkenler. Neyse konuyu uzatmadan bende bu şekilde geliştirmeye açık bir yöntemli uygulama geliştirmek isteyerek bu konuda Microsoft’un bunu nasıl gerçekleştirdiğini araştırdım, denedim, kurguladım ve bir dizi karışık kodun ardından çok daha sade bir yöntem ile bu işi çözmek beni çok mutlu etti. Bu konuyu sizinlede paylaşmak istedim. 🙂

Biz de bu yönteme benzer bir şekilde nasıl uygulama geliştireceğiz yani eklenti tabanlı bir uygulama bunu yazılı ve video ‘lu olarak okuyabilir veya izleyebilirsiniz..

Makale için tıklayınız..
Video dersi için tıklayınız..
Proje dosyası için tıklayınız..

C# – Plugin Tabanlı Uygulama Geliştirme Part – 1” için 5 yorum

 1. Daha neler neler yolda kuzenciğim, bir türlü oturup hazırlayamadım. Fakat yolda 5-6 tane daha video var. :)) Çok hoşuna gidecek konular 🙂 Zaman ayırıp daha hızlı ve sürekli yeni videolar hazırlamayı düşünüyorum. Yavaş yavaş hepsi olur 🙂 Hele kuzenciğim faydalanıyorsa daha ne denir bunun üstüne.. :))

  Beğen

 2. Selamlar,

  İnternet Explorer'a plug-in yazma ile ilgili bir çalışmanız da var mı?

  Açılmış olan bir web sayfasındaki istenen bir kelimeyi bulup boyayan bir plug-in yazabilir miyiz?

  Beğen

 3. Internet explorer üzerine plug-in geliştirme üzerine bir süre önce düşünmüştüm. Fakat gerek zaman kısıtlaması 🙂 gerekse şimdilik gerk duymamamdan dolayı erteledim. 🙂 Fakat ilerleyen günlerde böyle birşeyi tekrar gündemime alabilirim. Aslında zevkli olacağına inandığım bir konu, bu konuda “Murat Hacıoğlu” 'nun bloğunda çok güzel bir yazı var oradan faydalanabilirsin. 🙂

  http://www.hacioglumurat.com/2009/07/internet-explorer-plugin-ve-extension.html

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s