DSpace – Library Repository Web Application – Kütüphane Arşiv Web Uygulaması


Ekran Alıntısı 

DSpace, MIT’nin hazırladığı bir kütüphane arşiv programıdır. Dünyada bir çok üniversite tarafından kullanılan çok başarılı, web arayüzlü bir uygulamadı. Kategoriler oluşturma, belgelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı MARK standartlarına uygun bir şekilde arşivlemenize olanak verir. İçerdiği içeriği görüntüleyebilme ve güçlü bir index ve full text search mekanizması vardır.

Örnek için MIT ‘nin sayfasını inceleyebilirsiniz. Zaten sayfa DSpace’in ta kendisi 🙂 http://dspace.mit.edu/

DSpace web uygulaması açık kaynak kodludur. Java ile geliştirilmiş XML ve XSLT yapısını kullanarak çalışmaktadır. Yani Web sayfalarını XSLT ile ilişkilendirilmiş XML dosyalarından oluşturmaktadır. Database Server olarak Postgre SQL kullanmaktadır.

DSpace uygulamasını indirmek için; http://www.dspace.org/

Çalıştığım kurum kütüphanesinde bu web uygulamasının kullanılmasına karar verdik ve kurulumları gerçekleştirdik. Uygulama beklediğimizden çok başarılı ve gereksinimlere karşılık verdiğini gördük. Index ‘leme, Full Text Search, PDF içerikleri seviyesinde index’leme, Video oynatma, oynatılacak video format belirleme, Doküman içeriklerinden resimleri otomatik elde ederek konuyla ilişkili Tumbnail oluşturma gibi birçok özelliği mevcut ve performans açısından çok başarılı bir ürün, eee.. arkasında MIT imzası var. 🙂

Fakat uygulamada index’leme mekanizmasını çalıştırmak istediğimizde hata ile karşılaştık. Bu sorunu çözmeniz için dikkat etmeniz gereken şey, uygulamanın kurulu olduğu server’ın Region(Bölge) ayarıdır. Bölge ayarını “English” seçerseniz ve index’leme komutunu çalıştırırsanız. Sorun çözülecektir.

Sorun – 1

Index’leme  işlemini gerçekleştirmek için sürekli komut çalıştırmak yerine index’leme yapan komutu bir Batch file dosya yaparak server’da Schedule(görevlendirme) yaparak belli zamanlarda çalışmasını ve index bilgisini kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Aksi halde bu komutu çalıştırmazsanız index’leme yapılmayacaktır. Tabii bu komut nedir diye sorabilirsiniz 🙂 Uygulama dokümanın da index’ leme bölümünde bulabilirsiniz.

Sorun – 2

Diğer bir sorun; Türkçe karakterler ile ilgili bir problem ile karşılaştık. Aslında bu Türkçe karakter sorunu ana sayfada sol üst’te bulunan bölüme bir arama cümlesi yazdığınızda, tabii Türkçe karakter içeren .. Sonuçlar listelenmektedir. Buraya kadar sorun yok fakat karşınıza gelen ekranda tekrar arama yaptığınızda aranan Türkçe karakter içeren kelimenin Türkçe karakterlerinin bozulduğunu ve tekrarlandığını göreceksiniz. Tabii ki bu arama sonuçlarını etkileyecektir. Bu sorun Tomcat ‘in config dosyasındaki “URIEncoding” değerinden kaynaklanmaktadır. DSpace arana kelimeyi URL’e taşımaktadır. Taşırken uygun HTML Encoding kullanarak taşıdığı halde, URL’den okurken çevirememektedir.

Tomcat ’ in  [tomcat]/conf/server.xml     dosyasında, aşağıda gördüğünüz gibi “URIEncoding = UTF-8”  değerini eklerseniz ve ardından web servis ‘i , restart ederseniz sorun çözülecektir.

<Connector port="8080" protocol="HTTP/1.1" connectionTimeout="20000" redirectPort="8333" URIEncoding="UTF-8">

Herkese iyi çalışmalar..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s