Bir Arkadaşa Blog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Tavsiye Yazısı


Bir arkadaşıma yazdığım yazıyı olduğu gibi paylaşmak istiyorum. Blog açacak kişilere baştan dikkat edilmesi gereken ayrıntıları güzelce anlattığım hoş bir yazı oldu.

Sevgili dostum; 🙂 Nasıl başladım ama yazıya 😉

Öncelikle 2 senedir blog kullanan biri olarak şunları belirtmek istiyorum. Sonrada beğendiğim şablonları seninle paylaşacağım. Blog kullanırken çektiğim sıkıntılardan bahsetmek istiyorum ve bu sıkıntıları nasıl çözdüğümü anlatacağım. Böylece sende inşallah doğru kararı vererek, sıkılmadan(bu sefer :)) blog kullanacaksın. Öncelikle incelemek istersen sana 2 dk veriyorum ve bloğuma bir göz at 🙂 Video içeren yazılarda mevcut..

http://maviseffaf.blogspot.com/

Şimdi gelelim blog şablonu seçerken dikkat edeceklerine, öncelikle seçtiğin şablon kullanıcılara karışık gelmemeli, yazılarında aranan yada ilgi çeken kısımlar hemen göze batmalı. En önemlisi ise yazı alanının geniş olması. Çünkü bu alanın dar seçilmesi sonucunda bir video ya da en basitinden bir resmi koymak istediğinde hepsi sığmıyor ve taşma yaşanıp boyutu küçülüyor. 😦 Sonra resimi küçültüp koymak ya da farklı pencerede açılacak şekilde tumbnail olarak koymak yoluna gidilerek, insanın canını sıkıyor. Hadi resimde bunu hallettin ya video da ne yapacaksın boyutunu küçültsen hiç anlaşılmaz oluyor. İzleyecek kişilere ya yükleme ya da link ile video konumundan video yu izletmen gerekiyor. Halbuki amacın kullanıcıyı başka yere yönlendirmek değil. Herzaman senin bloğunu takip etmelerini sağlaman gerekiyor 😉 Video ve resimden sonra diğer görsel yerleşimler oluşturmak içinde yazı alanının büyük olmasını sağlamalısın. Artık biliyorsun, insanlar 5 satır yazıyı bile okumak yerine video ya da resimlere bakarak anlamayı tercih ediyorlar. (Bu açılardan bakıldığında bloğumda seçtiğim şablonun detaylarını daha iyi göreceksin. :))

Diğer önemli ama çok ama çok önemli konu ise şudur. Diyelim ki yukarıdaki anlattıklarım açısından şablon senden “ok” aldı. Bu sefer soracağın soru şu olmalı. Ben bu bloğa resim, video ve yazı gönderirken nasıl en pratik ve görsel açıdan zengin şekilde yazı(post) gönderirim. İşte bu konuda eğer blog servisinin kendi sayfasındaki blog gönderme kısmını kullanırsan vay haline 🙂 Allah kolaylık versin. 🙂 Önceliğin asla o yerden göndermek olmamalı. Orası elinde bir editör olmadığı zamanlarda seni kurtaracaktır.

Bunu hemen örnekleyelim. Ben bloğuma yazı gönderirken(yazı; resim, video içerebilir) bunu Windows Live Writer uygulaması ile yapıyorum. Menüsünde aradığın herşey mevcuttur. Üstelik birden çok bloğunu tanıtarak yazdığın bir yazıyı iki bloğada tek tık ile gönderebilirsin. Resimlerin, videoların vs. Bilgisayarından sürükle bırak yaparak eklersin ve Office 2007 ve 2010 içindeki gibi görsel efekteleri tek tık ile seçersin. (Örnekler benim bloğumda) Hatta bilgisayarından birden çok resim seçip sürükleyip bıraktığında bunları albüm olarak da gösterme yapabilirsin. Albüm efektleri ayrıdır ve çok şıktır. Şiddetle tavsiye ederim. Yani kısacası resimleri, videoları internetten bulup linklemek ya da upload edip oradan buradan çekmek yerine sadece sürükle-bırak ile yazına eklersin. Yazıyı “yayınla” dediğinde ise eğer bir Windows Live hesabın varsa, Windows Live Sky Drive içindeki 25 GB’lık alanına otomatik olarak yazıdaki resimleri ya da videoları upload eder ve orada bir albüm oluşturur. Sen sadece yazıyı yayınla dersin. Kaynak görünümü yapma, önizleme yapma modları mevcuttur. İnce değişiklikler yapabilirsin. Ayrıca uygulamaya ekleyeceğin Plugin’ler ile yayınladığın yazının otomatik olarak facebook ve twitter gibi yerlerdeki hesaplarına da post atması sağlanabilir.(Bunuda kullanıyorum) Hatta en güzel yanı yayınladığın yazı için otomatik olarak  arama motorlarına istek yapıp, arama motoru kaydı yapılıyor.. 🙂

Eeee.. Daha ne diyim bundan iyisi şamda kayısı.. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s