Yazılımın Değeri


Yazılımsız bir firma yada bir iş düşünmek artık çok zor. Yazılım kullanmak, bir iş yaparken mecbur olduğumuz bir eylem olmalıdır. Bunun bilincinde olan firmalarda buna göre davranıyor. Piyasadaki çeşitli hazır yazılımları kullanıyor veya kendi işlerine uygun yazılımları geliştirtiyorlar.

Fakat bu ihtiyaçları gidermede kullandıkları kendilerine özel uygulama (yazılım) geliştirtme yönteminde sorunlar başlıyor.

Ne istediğinizi bilmek çok önemli ! Burada uzun uzun hayal kurmaktan bahsetmiyorum. Gerçekten mantıklı ve bilim kurgusal istekler olmamasını kastediyorum. Aksi halde hayal kırıklığı ve tatminsiz kalınacaktır. Çünkü çoğu firma şunu yapıyor. Hayal kurmak bedava olduğu için, insan gibi kendi kendine düşünebilecek düzeyde ve uçuk kaçık şeyler istemeye başlıyorlar. İyi hoş, tamam güzel olabilir. Fakat bunlar ucuz olmayacaktır. Şunu unutmayın, yazılım dünyanın en çok gelir elde eden sektörlerinden ilk 3 ün içindedir. Dolayısı ile hayalinizle doğru orantılı bir bütçe ayırmanızı öneririm. Ya da bütçenize göre hayal de kurabilirsiniz.

Gerçekten ihtiyacınız olan şeylerin hayalini kurun. Sırf olsun diye istemeyin.

Görsel illa önemlidir. Fakat önce elinizde çalışan bir yazılımın olması daha iyidir. Ardından istediğiniz gibi süslersiniz.

Hayalinizdeki yazılımı tasarlarken her asamasında yazılımcınıza danışın. Yapılması maliyeti arttıracak ya da mümkün olmayan noktalarda önceden değişiklik yaparak, oradan etkilenecek kısımları da ona göre hayal edersiniz.

Faydalı olmam umuduyla…

image

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s