Google Translate Nam-ı Diğer Google Çeviri


Google Translate, yani Google Çeviri aracını bilmeyen sanırım yoktur. Fakat ben yine de olabileceğini düşünüyorum. Bu yazımızda artık belli bir noktaya kadar gelmiş bu çeviri aracından sizlere bahsediyor olacağım.

Bu araç ile istediğiniz diller arasında kelime ya da cümleleri yazdığınız anda kolayca çevirebilirsiniz.

Google Translate - Google Çeviri

Kaynak dili ve Hedef dili belirleyerek çeviri işlemine başlıyoruz. Bunun için kaynak dili gösteren ve hedef dili gösteren gri kutucuklara fare ile tıklayarak aşağıya doğru listelenen dillerden istediğinizi kaynak, istediğinizi de hedef olarak seçebilirsiniz.

Kaynak dil, hedef dil seçimi

Kaynak dili ve Hedef dili belirledikten sonra tek yapmanız gereken, sol tarafa çevirmek istediğiniz metni yazmanız ya da kopyala-yapıştır ile eklemeniz. Bu sayede belirttiğiniz hedef dile çeviri, çevirisini yapmak istediğiniz metni yazdığınız anda  gerçekleşecek ve sağ tarafta gösterilecektir.

Örneğin; ben İngilizce’ den  Türkçe’ ye çeviri yapmak istiyorum. Kaynak dili : İngilizce ve Hedef dili : Türkçe olarak seçiyorum. Çevirmek istediğim metni sol tarafa yazıyorum.

Google translate çeviri örneği

Gördüğünüz gibi yazdığımız anda çeviri gerçekleşiyor.. Eğer bir sebepten ötürü çeviri gerçekleşmez ise ve sağ tarafta hiçbir metin görünmez ise “Tercüme Et” butonuna basarak çeviri işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz ister kaynak dilinde yazdığınız kelime ya da cümleyi veya hedef dilinde yapılan çeviriyi hoparlör simgesine(Dinleyin) basarak dinleyebilirsiniz. Tabii bu özellik sadece desteklenen dillerde aktif olarak belirmektedir. Eğer seslendirme desteklenmeyen bir dil seçerseniz bu özelliği kullanamamaktasınız.

Ayrıca dilerseniz “örnek kelime kullanımını görüntüle” diyerek örnek bir cümle içinde  kelimenizin kullanımını görüntüleyebilirsiniz.

Örnek kelime kullanımı görüntüleme

Tabii ki Google Translate(çeviri) bu kadarı ile bitmiyor. Google Translate seçtiğiniz son 4 dili hatırlayabiliyor. Bunları çevrilmesi için metin girdiğiniz kısımda ve çevirinin yapıldığı kısımda görebilirsiniz. Dilerseniz bu dillere hızlıca geçiş yapabilmeniz için bu şekilde bir hafıza yapıya eklenmiş durumda.

Diller arası hızlıca geçiş

Diller arası hızlıca geçiş

Hatta çevirmek istediğiniz bir metni kopyala-yapıştır ile ya da yazarak sol tarafa yazmış olabilirsiniz. Fakat dili bilmiyorsunuz. Bu durumda sol tarafta bulunan “Dili algıla” düğmesine basarak çevrilmesini istediğiniz metnin dilinin otomatik olarak bulabilirsiniz.

Dil algılama

Peki buraya kadar birçok özelliği olduğunu görüyorsunuz. Fakat daha bitmedi.

Gülümseme Şimdi gelelim hızlıca dil değişimini nasıl yapacağımıza; bazen, hatta bazen değil çoğu zaman çeviri yaptığımız diller arasında yer değiştirme yapmamız gerekir. Kaynak dilimiz İngilizce ve hedef dilimiz Türkçe iken, kaynak dilimiz Türkçe ve hedef dilimiz İngilizce olması gerekebilir. Bu durumda Google Translate üzerinde düşünülerek, bizim için eklenmiş bir düğme ile kolayca yapılabilmektedir. Kaynak ve hedef dil seçiminin arasındaki çift yönlü düğme bu işe yaramaktadır.

Diller arası yer değiştirme

Şimdi sağ tarafta, çevirinin yapıldığı kısımdaki özelliklere; en sağ alt köşede bulunan onaylama düğmesi (Çeviri değerlendirme) ile çeviriyi değerlendirebilirsiniz.

Sol tarafta bulunan “Tümünü Seç” düğmesi ile yapılan çeviri metnini kolayca ve hızlıca seçebilirsiniz.

Çeviri tümünü seç

Tümünü seç düğmesinin yanındaki “Deyimler Sözlüğüne Kaydet” düğmesi ile de yapılan çeviriye sonradan tekrar ulaşabilmek için saklayabilirsiniz. Bunu genel de deyimler için kullanmaktayız. Fakat dilerseniz bazı kelimeleri hatırlamak içinde kullanabilirsiniz.

Deyimler sözlüğüne kaydet

Deyimler sözlüğüne eklediğimiz metinleri görmek için sağ tarafta çevirinin yapıldığı metnin sağ üst tarafında bulunan “Deyimler Sözlüğünü Göster” düğmesi ile kaydettiğiniz deyimleri görebilirsiniz. (Deyimler sözlüğü simge) Örnek olarak daha önce kaydettiğim bir çeviriyi deyimler sözlüğünde görebilirsiniz.

Deyimler sözlüğü

  • Deyimler sözlüğüne kaydettiğiniz metinlerde hızlıca arama yapabilirsiniz.
  • Hızlıca Dinleyin düğmesine basarak sesini dinleyebilirsiniz.
  • Sıralamasını değiştirebilirsiniz.
  • Tüm dillerde ya da seçtiğiniz dillerde ki kelimelerin filtrelenmesini sağlayabilirsiniz.

Sağ taraftaki tablo şeklindeki düğme ile listelenen ifadeleri “Google Sayfalar” a aktarabilirsiniz.

Google Sayfalar'a dışa aktarın

Bu işlemi yaptığınızda Google dokümanlarınızda bir E-Tablo (Excel tablosu) eklenecek ve deyimler sözlüğünüzde listelenen kelimeler CSV olarak bu doküman içine eklenecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s