SQL Express de Profiler Kullanımı


Basit web, desktop uygulamalarında ve güncelik yazılım denemelerimde SQL Server’ın Express sürümünden yararlanıyorum. Tüm ihtiyaçlarımı karşıladığı gibi lightweight bir versiyon olmasından dolayı makinamı da fazla yormuyor. Kendini hissettirmiyor.

Tabii SQL express sürümünü kullanmanın dezavantajlı yanları da bulunmakta. Örneğin SQL Profiler gibi güzel araçları kullanamıyorsunuz, desteklemiyor. Ayrıca tabii ki de kısıtları da mevcut, esas SQL Server sürümündeki gibi tüm özellikleri ve yetenekleri içermiyor.

Bu yazıyı yazmamdaki ihtiyaç, veritabanı olarak SQL Express 2012 ve ADO.NET Entity Framework kullandığım bir bir projede Entity Framework üzerinden yürüttüğüm işlemlerde çalıştırılan SQL sorgularını(query) görebilmek, hatta projenin çalışması esnasında ne zaman veritabanına, hangi sorguların atıldığını görmek istememdi.

Bu işlemleri en güzel SQL Server Profiler aracı ile yapabiliyoruz(SQL Server profiler kullanımı için bakınız). İşte tam burada bir ihtiyaç doğuyor. SQL Express sürümü SQL Profiler’ı desteklemiyor. Aslında SQL Profiler, SQL express sürümünü desteklemiyor. Kısa bir Googling sonucunda 2 adet kullanılabilir araç buldum. Bunlardan biri bir firmaya ait ve paralı olan xSQL Profiler bir diğeri de codeplex üzerinde open source bir proje olan ExpressProfiler isimli ücretsiz araçtır. Belirtmem gerekiyor ki paralı olan xSQL Profiler, bir SQL server instance’ı için ücretsizdir. Yırttık dediğinizi duyar gibiyim. Gülümseme

kmb-udemy-reklam

Open source olan ExpressProfiler için ise bir sınırlama yok. Bilgisayarınıza kurabilir ve siz de SQL express sürümünde bu profiler araçları ile sorguları izleyebilirsiniz.

ExpressProfiler

ExpressProfiler

xsql_profiler

xSQL Profiler

Ben hızlı kurulumu ve birden fazla SQL instance desteğinden dolayı ExpressProfiler ‘ı tercih ettim.

Ayrıca belirtmem gereken bir noktada xSQL Profiler ‘ın çalışması için bir veritabanı oluşturması gerekmektedir. Bir diğer önemli husus da, xSql Profiler ‘ın SQL Server 2012 versiyonlarına desteği bulunmamaktadır. Sitelerinde 2008 ve öncesi için desteklendiği yazmaktadır. Sizlerde ikisini de deneyerek kararınızı verebilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar

SQL Express 2012

İyi çalışmalar dileklerimle,

kmb-udemy-reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s