GitHub Repository(Proje) Oluşturma


GitHub

GitHub üzerinde repository denilen projeleri oluşturma ile ilgili detaylara girmeden önce konuyla ilgili olarak önceki yazımda “Git ve GitHub Nedir? Neden Kullanmalıyız? Nasıl Kurulur?” gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Gerekli kurulumlar için ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Kurulumlarınızı tamamladıktan sonra GitHub üzerinde repository(proje) oluşturabiliriz.
GitHub kendini sosyal kodlama sitesi olarak tanımlamaktadır. Yazılımcıların;
diğer yazılımcılar ile bir araya gelerek proje yaptıkları, birbirlerinin projelerini geliştirdikleri, hatalarını giderdikleri, büyük projelerde katkıda bulundukları,
arkadaşlık kurdukları, yapılmış projeleri indirip kullandıkları, görüş ve tartışma seansları oluşturdukları, ister kurumsal ister bireysel projelerini barındıkları ve çevrimiçi olarak kod alt sürümlerine ulaşabildikleri hatta tüm bunlardan daha fazlasını da barındıran bir web hizmetidir.
Bu temel bilgilendirmeden sonra repository oluşturma konusuna geri dönebiliriz.

kmb-udemy-reklam

GitHub Sitesi Üzerinde Repository Oluşturma

Github sitesinde hesabınız ile giriş yaparak yeni bir repository oluşturabileceğimiz üç yer bulunmaktadır. Üç farklı yerin olması, üç farklı şekilde olduğu anlamına gelmiyor. Aslında gidilen yer hepsinde aynıdır.

1.Giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen dört adet sarı kutudan ikincisine tıklayarak oluşturabiliriz. Bu yöntemle açılan sayfada, nasıl repository oluşturulacağı anlatılmaktadır.  Anlatım içinde yer alan “Create Repository” link’ini göreceksinizdir. Bu link üzerinden oluşturma işlemini başlatabilirsiniz.

  • Create New Repository

2.Sağ yukarda kullanıcı adımızın yanındaki “+” ikonuna tıklayarak oluşturabiliriz.

Create New Repository

3.Sağ altta sarı kutulardan sonraki “New repository” yazan yeşil düğme ile yeni bir repository oluşturabiliriz.

Create New Repository

Bu işlemlerden herhangi birinden sonra karşınıza yeni repository(proje) oluşturma ekranı gelecektir. Burada proje adı(Türkçe karakter içermemesine özel gösterin) ve açıklamasını girmeniz yeterlidir. Repository’nin herkese görünen(Public) veya sadece size özel(Private) olmasını seçebiliyorsunuz. Tabii ki size özel bir proje açabilmeniz için ücretli bir üyelik planına sahip olmanız gerekiyor. Ücretsiz olan planda(Free plan) size özel(Private) proje açamıyorsunuz. Ardından isteğe bağlı olarak projenize “Beni Oku” isimli bir “ReadMe” dosyasının da başlangıçta eklenmesini sağlayabilirsiniz.

2014-02-02_02-13-18

GitHub for Windows Uygulaması Üzerinden Repository Oluşturma

GitHub for Windows uygulamasını bilgisayarınıza kurduysanız, bu uygulama arayüzünden de bir repository oluşturabilirsiniz.

+ Create” ile repository oluşturmaya başlayın.

GitHub for Windows Uygulaması Üzerinden Repository Oluşturma

Gelen form üzerinde proje adı, açıklaması ve GitHub sitesine gönderilmesi için “Push to GitHub” seçeneğini seçin. “Keep this code private” seçeneğini seçebilmeniz için ücretli bir plan’a üye olmanız gerekmektedir. Seçeceğiniz ücretli plan dahilinde izin verilen adette sadece sizin erişebileceğiniz private(özel) proje oluşturabilirsiniz. Aksi halde projeler Public(herkese açık) şekilde oluşturulur.

GitHub for Windows Uygulaması Üzerinden Repository Oluşturma-2

Bu adımdan sonra repository oluşmuştur ve GitHub üzerine de gönderilmiştir. Proje detaylarına giderek ilk Commit(değişiklikleri onayla ve gönder) işlemimizi yapıyoruz. Aksi halde proje içindeki dosya ya da klasörler GitHub’a gönderilmezler. GitHub üzerinde sadece boş bir proje oluşmuş olur.

GitHub for Windows Uygulaması Üzerinden Repository Oluşturma-3

Burada “Commit” işelmi için bir özet ve açıklama giriyoruz. Dosyalarda seçili olarak ve yeni(new) olarak görünmektedir.

GitHub for Windows Uygulaması Üzerinden Repository Oluşturma-4

Bu işlemden sonra “Publish” düğmesine tıkladığımızda değişiklikler GitHub sitesine  gönderilir.

GitHub for Windows Uygulaması Üzerinden Repository Oluşturma-5

Daha önceden bilgisayarınızda oluşturduğunuz bir projeyi GitHub’a eklemek için klasör’ü GitHub for windows uygulamasının üzerine sürükleyerek bırakmanız yeterlidir. Klasör adıyla aynı olacak şekilde bir repository oluşturulacak, içindeki dosyalar repository’e eklenecektir.

kmb-udemy-reklam

GitHub Repository(Proje) Oluşturma” için 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s