ASPNET MVC DropDownList Doldurma Yöntemleri


Sıklıkla bana sorulan sorulardan anladığım kadarıyla ASPNET MVC de DropDownList doldurma ile ilgili çok fazla problem yaşanıyor. Aslında problem yaşanacak bir durum ortada bulunmuyor. Sadece biraz pratik eksikliği ve bilgi eksikliği buna sebep oluyor diyebiliriz. Bu yazı da bu yaşanan problemleri gidermeye çalışıyor olacağım.

DropDownList’i 3 yöntemle doldurma ve kullanmayı örnekliyor olacağım. Peki bunlar nedir?

 • ViewBag ile DropDownList doldurma ve verileri alma
 • Model ile DropDownList doldurma ve verileri alma
 • Model ve JQuery ile Bağlantılı DropDownList doldurma ve verileri alma

Genel olarak örnek proje hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Amacımız

Amacımız Ülkeleri(Country) ve şehirleri(City) ayrı DropDownList’lerde göstermek. Bunun için Country ve City isimli iki sınıf oluşturdum. Bu sınıflar içinde static birer metot tanımladım. Bu metot da örnek City ve Country listesi oluşturuyorum. Böylece denemelerimiz de kullanacağımız veriyi bizim için oluşturacaktır.

DBContext isimli bir class ekledim. Bu class sanki bizim veritabanı nesnemiz gibi davranacak ve içerisinde bulunan iki değişkene örnek verileri Country ve City class’larındaki metotları(yukarıda bahsettiğim) kullanarak bize istediğimiz de veriyi sunacaktır. Bu property’ler CitiesTable ve CountryTable dır.

Sayfamız da iki adet DropDownList olacak ve bunları sayfanın GET action’ında yukarıda bahsettiğim yöntemlerle dolduruyor olacağız. POST action’ında ise seçilen değerleri alıyor ve tekrar aynı sayfanın altında bulunan bir boostrap alert kutusunda gösteriyor olacağız. Index sayfamızın model’i IndexViewModel isimli bir class’dır. Bu class ‘da sayfanın GET action’ında seçili değerlerin gelmesi veya sayfanın POSt işleminde seçilen değerleri alabilmemiz için iki property bulunmaktadır. Seçili Country yi almak için SelectedCountryId ve seçili City yi almak için SelectedCityId property leri bulunmaktadır. Tabi seçilen city ve country verisinin Id değerini alıyor olacağız.

ViewBag ile DropDownList Doldurma ve Verileri Alma

drop-down-list-viewbag-sample

Aşağıdaki kodlarda gerekli açıklamaları yazdım. Kısaca Index ‘in GET action ‘ında ViewBag’lere gerekli SelectList’leri ekliyoruz. Index sayfasında ise DropDownListFor ile sayfanın model’ine DropDownListFor kullanarak DropDownList’leri bağlıyor ve ViewBag’den verilerini yüklüyoruz. Düğmeye basıp POST işleminde değerleri alarak yine aynı sayfayı yüklüyor ve seçili değeleri alert kutusunda gösteriyoruz.

kmb-udemy-reklam

Model ile DropDownList Doldurma ve Verileri Alma

Bu yöntemde ise, IndexViewModel’i biraz daha genişleterek önceki yöntemde ViewBag ‘e attığımız SelectList verisini IndexViewModel’e ekliyoruz. Böylece Model ile beraber sayfamıza gidiyor olacaktır. DropDownListFor ‘larda Model üzerinden verileri yükleme yapıyoruz. Diğer kısımlar aynı kalmaktadır.

drop-down-list-model-sample

Model ve JQuery ile Bağlantılı DropDownList Doldurma ve Verileri Alma

Bu yöntemde Model kullanarak yaptığımız yüklemenin aynısını yapıyoruz. Fakat bu sefer DropDownList’lerin birbiri ile bağlantılı çalışmasını sağlıyoruz. Sayfanın ilk açılışında iki DropDownList’in de seçili gelmemesini sağlayarak, Country(ülke) verisi seçildiğinde JQuery ile City(şehir) verisinin doldurulmasını sağlıyoruz. Bunun için ufak bir JavaScript kodunu Index sayfasına ekledik. Bu script bir ajax request(isteği) yaparak HomeController’daki GetCitiesByCountry isimli metodu asenkron olarak çağırıyor ve seçili CountryId(ülke id sini) de gönderiyor. GetCitiesByCountry isimli metot ise geriye o ülkeye ait şehirleri elde ederek JSON formatında döndürüyor. Elde edilen JSON script kodumuz da City DropDownList’ine dolduruluyor. Seçilen değerler yine POST işleminde elde edilip alert kutusunda gösteriliyor.

drop-down-list-jquery-sample

 

kmb-udemy-reklam

 

ASPNET MVC DropDownList Doldurma Yöntemleri” için 4 yorum

 1. Merhaba hocam bu konu ile ilgili soruyu ben size udemy uzerinden sormuştum ornekler cok güzel. elinize sağlık. Fakat katmansal mimari yaptıgım projede sorun biraz daha farklı bunu yazarak anlatmak zor. :)) Mesela suan viewbag ile istedigim klinige baglı doktorlar edit sayfama geliyor vm ve custom metodla yaptım.Fakat seçili olanı getirmiyor.Dropdownlistfor kullanıyorum.

  Saygılarımla

  Beğen

   1. Murat Hocam,

    Arkadaşın dediği gibi bende hiç bir şekilde ilgili alanı seçili getiremiyorum. Hatta html kodlarına baktığımda Selected = True yazmasına rağmen seçili değil ilgili nesne.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s