Visual Studio ile GitHub Repository İlişkilendirme


Visual Studio ile projelerinizi geliştiriyor ve GitHub üzerinde bir repository’de tutmak istiyorsanız. Aşağıdaki adımları takip ederek projenizi GitHub ‘a aktarabilirsiniz.

GitHub; yazılımcıların ya da firmaların private(özel-paralı) ya da public(açık-ücretsiz) olarak projelerini yayınladığı ve Git mekanizması temelli, projelerinizin depolandığı ve versiyonlanarak proje takibinden dokümantasyona kadar yararlanabileceğiniz, yazılımcıların sosyal ağıdır diyebiliriz.

Öncelikle tabii ki GitHub üzerinde bir hesaba ihtiyacınız var. Bu adımı kolayca gerçekleştirebileceğinizi düşünerek atlıyorum. Ardından repository sekmenize giderek projenizi içine koyacağınız, klasör gibi de düşünebileceğiniz bir repository oluşturuyoruz.

1-github-repository-oluşturma-repositories-sekmesi

kmb-udemy-reklam

 

2-github-repository-oluşturma-repository-isimlendirme

Bu işlemden sonra elimize bir “.git” uzantılı adres geçiyor. Farklı şekillerle(komut istemcisi veya github desktop uygulaması ile) repository’i bilgisayarımıza çekebiliriz. Komut istemcisi kodları burada gösteriliyor.

3-github-repository-git-komutları-ve-adresi

Fakat biz visual studio üzerinden bu işlemi gerçekleştireceğiz. Öncelikle Visual Studio ya “GitHub Extension For Visual Studio” yüklemeliyiz. Bende yüklü olduğu için “installed” sekmesinden gösterdim. Siz “Online” kısmından sağ üstteki “Search” ile aratabilirsiniz. Bulup seçiniz ve “install” diyerek yükleyiniz.

4-visual-studio-tools-extension5-visual-studio-github-extension-kurulumju

Ardından Visual Studio’nun tekrar başlatılması gerekecektir. Sonrasında istediğiniz varolan ya da yeni projenizi açarak aşağıdaki adımları uygulayarak projenizi repository ‘e bağlayarak kodlarımızı GitHub’a push ediyoruz.

Her proje için aynı github repository’sini kullanabilir ya da her biri için yeni repository oluşturabilirsiniz.

Team Explorer açıksa, ilgili pencereye geliniz. Açık değilse; visual studio da üst menü’de View seçeneğinden ya da CTRL+ç , CTRL + M ile açabilirsiniz.

6-visual-studio-projenin-source-control-eklenmesi

Bu adımı yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşmaz iseniz muhtemelen GitHub extension’a, GitHub kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekecektir.

7-visual-studio-projenin-github-adresinin-belirtilmesi

Publish dediğiniz de kodlarınız GitHub’a gönderilecektir. Bu adımdan sonra artık kodlarınız GitHub’daki repository’de “Code” sekmesinde görünmelidir.

Aşağıdaki adımlar ise; kodlarınızda değişiklik yaptıktan sonra değişiklikleri(changes) GitHub repository’sine bu değişiklikleri her göndermek istediğiniz de uygulanması gerekmektedir.

8-visual-studio-proje-değişikliklerinin-algılanması

9-visual-studio-commit-açıklaması-ve-değişikliklerin-izlenmesi

10-visual-studio-github-repository-kodların-push-edilmesi

Bol push’lamalar.. 😉

kmb-udemy-reklam

 

Visual Studio ile GitHub Repository İlişkilendirme” için 3 yorum

  1. Hocam bu kadar detaylı anlattığınız için çok teşekkürler. Çok güzel anlatmışsınız. Tek seferde hatasız ilişkilendirdim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s